Értékelési rendszerek

48 országból értem el embereket, akiket az országuk állami középiskolai rendszerének működéséről kérdeztem. A válaszokat számszerűsítve diagramokban jelenítettem meg. A kutatás részletekre tagolva olvasható, ezek közül az első ezen a linken érhető el:

https://www.tothannabodza.com/1-cikk-a-kutatas-bemutatasa/

Mire való az értékelési rendszer az iskolában? Mi a célja? A jelenlegi tudást tükrözi? A fejlődést mutatja? Képességet mér vagy felvett tudásanyagot? Motivál? Kinek szolgál? A diáknak? A szülőnek? A pedagógusnak? Kinek a fokmérője? Az adott országnak, az adott iskolának vagy az adott tanárnak, aki adja? Össze lehet-e hasonlítani egy tantárgyból szerzett megfelelő vagy elégtelen értékelést két különböző országban? Meddig visszük magunkkal, mi diákok a megkapott értékelő jegyeket? Mindenesetre a kérdés így hangzott:

Milyen értékelési rendszer működik náluk?

A diagrammok interakívak! Kattints az alábbi gombra!

 

Franciaországban 20 fokú skála mellett, Törökországban és Izraelben a százalék mellett szövegesen is értékelik a diákokat, ezt szintén mutatja a diagram.

 

Amit ez az ábra nem mutat, hiszen 5-ös skálaként értelmezhető, mégis eltér a többi 5 fokú osztályzattól: Bulgária (ahol a jegyek nem 1-től 5-ig, hanem 2-től 6-ig terjednek) és Nepál értékelési rendszere (ahol 0-tól 4-ig kaphatnak osztályzatot a diákok).