Tankötelezettség

48 országból értem el embereket, akiket az országuk állami középiskolai rendszerének működéséről kérdeztem. A válaszokat számszerűsítve diagramokban jelenítettem meg. A kutatás részletekre tagolva olvasható, ezek közül az első ezen a linken érhető el:

https://www.tothannabodza.com/1-cikk-a-kutatas-bemutatasa/

,,Minden gyermeknek joga van tanulni. Az UNICEF szerint az oktatás nem csupán egyetemes jog, hanem olyan eszköz is, amely segít legyőzni a szegénységet, a betegségeket és a társadalmi egyenlőtlenségeket. Ha taníttatjuk gyerekeinket, esélyeket teremthetünk és jövőt biztosíthatunk számukra, és a helyi közösség is erősebbé válik. „

Sok országban működnek helyi gyermekvédő szervezetek és jelen van több nemzetközi integráció is, ami a gyermekeket védi, mégsem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos az egyenlő esélyek megteremtése.

 

,,Hány éves korig kötelező iskolába járni?”  Ezzel egy képet kapunk arról, pontosan milyen korosztályt találunk meg biztosan az iskolákban. Ez az érték nem egyezik meg azzal, hogy mikor teszik le az érettségi vizsgát a diákok.

A diagrammok interakívak! Kattints az alábbi gombra!

* Iránban, Mianmarban és Szomáliában nincs tankötelezettség.

 

Van olyan ország, ahol 11, 12 vagy 14 éves korig illetve 14 éves kor felett tart a tankötelezettség. Ám a 13. életkor mellett semelyik ország nem döntött és 18 év fölött egyik ország sem kötelezi a fiatalokat az iskolába járásra.

 

Valahol az elmúlt időszakban leszállították, valahol növelték a tankötelezettség felső korhatárát.

 

Melyik országban függ össze ez a meghatározott életkor a törvényes nagykorúsággal, vagy akár a szavazati joggal? Hány éves korban lehet hivatalosan munkavállaló egy gyerek? Milyen gazdasági és társadalmi következményekkel jár, ha egy országban alacsony a tankötelezettség, és milyen következményekkel jár, ha ez kitolódik?

 

Több országban az állami középiskolák reformálása a jelenben is éppen zajlik vagy a közelmúltban történt meg. Mi indíthatja el ezt a folyamatot? Elindíthatja környezeti körülmény, mint a 2019-ben kitört világjárvány, a Covid19, esetleg egy klímakatasztrófa vagy egy háború kitörése?  Kezdeményezhetik az oktatásban résztvevők vagy csak maga a fenntartó (az állam)? Milyen szakembereket von be a folyamatba? Létezik-e az országban oktatásügyi minisztérium? Működik-e pedagógusszakszervezet?