48 ország állami középiskolai rendszere

Napjainkra jelentősen szélesedett az iskolarendszerek sora. Az állami iskolák mellett egyre népszerűbbek a magániskolák, alapítványi vagy különböző egyházi, felekezeti iskolák. Ezeknek a típusai és működésük országon belül is nagyban eltérhet egymástól, világszinten méginkább. Az állami iskoláknak alapjaiban véve ugyanazoknak a kritériumoknak kell megfelelniük országos szinten, hiszen a helyi, állami vagy nemzeti vezetőség finanszírozza (többé-kevésbé adókból) és kontrollálja. Minden országban korosztálynak megfelelően fokozatokra tagolják az iskolai képzést. A középiskola az általános elnevezés szerint az iskolai nevelés második szintje.

Mindezeket leszűkítve a kutatás kérdései kifejezetten az államiés azon belül a középiskolákra vonatkoznak. A világ különböző pontjairól, összesen 48 országból vannak válaszaim.

A résztvevő országok: Amerikai Egyesült Államok, Ausztria, Brazília, Bulgária, Burkina Faso, Csehország, Dél-Afrika, Egyesült Királyság, Egyiptom, Fehéroroszország, Franciaország, Finnország, Fülöp-szigetek, Görögország, Grúzia, Hollandia, India, Irak, Irán, Izrael, Jemen, Kanada, Kazahsztán, Kína, Kolumbia, Kuba, Lengyelország, Libanon, Magyarország, Marokkó, Mexikó, Mianmar, Németország, Nepál, Norvégia, Olaszország, Oroszország, Románia, Srí Lanka, Svájc, Svédország, Szerbia, Szlovákia, Szomália, Thaiföld, Törökország, Ukrajna és Vietnám.

A megkérdezett országok közül a Crisisgroup és az ISW osztályozásai szerint fegyveres konfliktusban áll Izrael, Oroszország, Ukrajna, Burkina Faso és Szomália. Polgárháború dúl Jemenben és Mianmarban. Politikai konfliktusban, illetve diplomáciai krízisben van az Egyesült Államok, Kína és Irán.

Az aktuális politikai helyzet jelentősen befolyásolhatja az iskolai életet, hiszen az iskolák központi fenntartásúak. Az iskolák azé az államé, amely az ország fegyverkezését is finanszírozza. Melyikbe mennyit fektet, melyikre milyen mértékben áldoz a költségvetésből az állami vezetés? Az aktuális politikai helyzet az oka annak is, hogy Mianmarban a többség három éve nem jár iskolába. Ukrajnában jelenleg nagyrészt online folyik az tanítás és Jemenben a polgárháború befolyásolja az oktatás menetét.

* Ez alól kivételt jelent Szomália, ahol a polgárháború óta (1991-től) 3-4 állami iskola létezik összesen, ezért onnan magániskolából származik adat. A másik kivétel Irán, ahonnan csak részben állami fenntartású az iskola.
A több, mint 25 kérdés ugyanabban a megfogalmazásban lett feltéve az összes országnak, amikre tényszerű és többnyire számszerűsíthető választ lehetett adni. Így az átláthatóság okán vizuálisan vannak megjelenítve, amik nem egyfajta értékítéletet vagy összehasonlítást tükröznek. A kutatás részletekre tagolva olvasható. Ám az oktatási rendszerek működését nem lehet tűpontosan leképezni, és nem is állítom azt, hogy a teljességre törekedtem. A pedagógusok és a diákok hozzáállása talán a legfontosabb, ez diagramokban mégsem jeleníthető meg.  A kérdések nem egy adott évfolyamra, hanem a gimnázium éveire összességében vonatkoznak.

A diagrammok interakívak! Kattints az alábbi gombra!

A megkérdezett országban az adott időben az adott személy – odajáró diák, odajáró diák szülője, a közelmúltban ott érettségizett személy vagy nagykövetségi információ – az általa ismert iskoláról szól. (Előfordulhat, hogy valakinek más a tapasztalása az adott országban.)

Előfordul olyan ország, ahonnan több megközelítésből is van információ.

 

Amennyiben az olvasónak egy, a kutatásban eleddig nem szereplő ország oktatásáról vannak információi és megosztaná velem, köszönettel veszem. A levelezés menüben fel tudja velem venni a kapcsolatot.